Знімні зубні протези

Коли можуть використовуватися знімні протези?

Знімні зубні протези використовуються при повній або частковій втраті зубів. В останньому випадку це особливо стосується втрати жувальних зубів.

Знімні протези можуть використовуватися навіть в разі втрати одного жувального зуба. В арсеналі сучасної стоматології існують технології виготовлення знімних протезів, які характеризуються надзвичайною зручністю, високою зносостійкістю та естетичними властивостями. Громіздкі і непривабливі знімні протези, які наші дідусі і бабусі на ніч залишали в склянці з водою, назавжди пішли в минуле.

Якими бувають знімні протези?

У стоматології знімні зубні протези поділяють на такі групи:

повні знімні пластинчасті протези;
часткові знімні протези, які бувають:
пластинчасті протези;
іммедіатпротези;
бюгельні протези;
знімні сектори або сегменти зубних рядів;
умовно-знімні протези.

Повні знімні пластинчасті протези застосовуються при повній відсутності зубів на одній або обох щелепах. Їх завдання - заповнити відсутність всіх зубів.

Часткові знімні протези застосовуються при відсутності одиничних зубів чи групи зубів в зубному рядові. Даний вид протезів використовується при втраті основних жувальних зубів і при дефектах зубних рядів великої протяжності. Вони також можуть використовуватися як тимчасовий протез або при відсутності одного зуба. Пластинчасті часткові протези використовуються для відновлення втрачених фрагментів зубного ряду і є найбільш простими і доступними за ціновою політикою.

Іммедіатпротези можуть застосовуватися як тимчасова конструкція, яка накладається на щелепу відразу після видалення зубів або при підготовці до протезування постійним протезом.

Бюгельні (нім. Бюгель - дуга) протези можуть використовуватися майже у всіх випадках, пов'язаних з відсутністю зубів, як повному, так і частковому. Бюгельний протез - найбільш надійна, дорога і зручна конструкція. Її основною відмінністю є те, що жувальне навантаження розподіляється рівномірно між ясновою поверхнею щелепи і зубами, що збереглися, на відміну від часткових протезів, де все навантаження припадає на ясна. При виготовленні таких протезів виробляється точний розрахунок і моделювання всіх елементів протезу. 

Знімні сектори або сегменти - це односторонні протези, які використовуються при втраті ряду жувальних зубів на одній стороні щелепи.

Умовно-знімні протези, як правило, використовуються при втраті одного жувального зуба. Такий протез може закріплюватися на сусідніх опорних зубах за допомогою металевих лапок. Опорні елементи такого протезу можуть приклеюватися до зуба або фіксуватися за допомогою спеціальних цементів. Такий протез пацієнту знімати не потрібно, тому він і називається умовно-знімним.

З чого виготовляються сучасні знімні протези?

Сучасні зубні протези виготовляються зі стоматологічних акрилових пластмас. Використання таких пластмас дозволяє протезу дуже довго зберігати свої властивості - форму, колір, щільність і міцність. Зуби, які застосовуються при виготовленні таких протезів, випускаються у вигляді готових наборів, які відрізняються за відтінками, формою, розмірами. Це дозволяє підібрати саме той набір зубів, який бажає пацієнт.

Як кріпляться в роті сучасні знімні протези?

Варіант перший. Знімні протези можуть закріплюватися за допомогою кламерів - металевих гачків, які «тримаються» за крайні до дефекту опорні зуби. Кламери виготовляються з нержавіючої сталі або благородних металів з високими пружинистими властивостями. Завдяки таким властивостям кламер надійно утримує протез у роті під час прийому їжі, при розмові і т.д. Кламери закріплюються біля основи зуба і їх не видно при сміхові чи розмові. Такий вид кріплення може використовуватися в часткових пластинчастих протезах.

Варіант другий. Знімні протези можуть закріплюватися за допомогою атачменів - замків, що складаються з двох елементів. Один з цих елементів знаходиться всередині штучного зуба або підстави протеза, а інший - на закритому коронкою опорному зубові або в корені зуба. Цей варіант в порівнянні з кламерами має ряд переваг - більш високу надійність та естетичні властивості.

Як доглядати за знімними протезами?

Знімні протези потребують періодичного чищення, оскільки вони лежать на ясневій поверхні щелепи і створюють зони, які погано омиваються. Також необхідно періодично знімати протези і після прийому їжі для очищення поверхонь. Після цього треба добре прополоскати рот і повернути протез на місце. Оптимально робити чистку протезів щодня, як мінімум - перед сном, а як максимум - після кожного прийому їжі.

Чи можна залишати знімний протез на ніч?

Після вечірніх гігієнічних процедур (очищення протеза і порожнини рота) це цілком допустимо. Тут все залежить від бажання власника протезу залишити його в порожнині рота на ніч або навпаки, відпочити від його присутності. Багато стоматологів рекомендують в перші тижні після протезування залишати знімний протез у роті на ніч для кращого звикання.

Чого необхідно побоюватися при використанні знімних протезів?

Пацієнтам зі знімними протезами не рекомендується вживати в'язкі і клейкі продукти, такі як іриски, жувальні гумки і т.п. Ці продукти можуть прилипати до протезу і сприяти його ушкодженню. В період звикання не варто вживати тверду їжу. Про особливу ​​дієту мова не йде, але в перші тижні після протезування необхідно приймати добре подрібнену їжу невеликими порціями. Для тренування навички жування можна використовувати порізані дольками фрукти - вони досить жорсткі, але не настільки тверді, щоб зламати протез.

Якщо ж знімний протез викликає дискомфортні відчуття в порожнині рота або натирає ясна, потрібно звернутися до вашого стоматолога, щоб зробити поправки.

*За* і *проти* склянки з водою.

Раніше, коли основа знімного протеза виготовлялася з каучуку, поміщати їх на ніч в стакан з водою було абсолютно необхідно, оскільки каучук на повітрі міг потріскатися і втратити форму. Коли з'явилися пластмасові протези, їх теж стали поміщати в стакан з водою на ніч - мабуть, за старою звичкою, хоча пластмасі повітря не страшне.

Як же бути з сучасними знімними протезами?

Деякі стоматологи рекомендують, щоб у перші місяці протез постійно перебував у вологому середовищі - в роті або в склянці з водою вночі. Вони пояснюють це тим, що вологі умови сприяють остаточному формуванню і закріпленню властивостей протеза.

Стоматологія "7 зірок". Черкаси © 2018