Профілактика карієсу у дітей і дорослих - сіланти

Сіланти - зубні, або стоматологічні сіланти (герметики) - це ціла група синтетичних пластмас на основі акрилатів, які застосовуються для профілактики карієсу. 

Для цього сілантом герметично закупорюються фісури жувальних зубів.

Вважається, що сіланти - єдиний надійний метод профілактики карієсу фісур зубів, але метод досить трудомісткий.

 

Як сіланти запобігають карієсу?

Пускова роль у виникненні карієсу належить м'якому зубному нальоту, що складається з бактерій, полісахаридів, харчових залишків. Чим довше наліт залишається на поверхні зуба, тим більша ймовірність розвитку каріозного ураження зуба. Саме для того, щоб видалити наліт із зубів, ми кожного дня чистимо зуби щіткою. Але з деяких зубів, через особливості їх будови, видалити наліт буває дещо складніше. Жувальні зуби очищати досить важко, через те, що бороздки на їх поверхні вузькі і глибокі, а зубна щітка не може як слід вичистити з них наліт. Її щетинки занадто великі для того, щоб проникнути у фісури на достатню для очищення глибину. Крім того, зубна емаль на дні бороздки тонше, ніж емаль на решті поверхні зуба, а це значить, що каріозний процес тут розвинеться швидше і буде вражати внутрішні структури зуба. Тому існує подвійний ризик розвитку карієсу жувальних зубів. Коли стоматолог заповнює бороздки зуба зубним сілантом (герметиком), жувальна поверхня зуба стає більш плоскою і рівною, на ній не залишається заглиблень, недоступних зубній щітці. Зубний наліт в цьому випадку може бути легко видалений, а значить, ризик розвитку карієсу суттєво знижується.Коли можна наносити на зуби сіланти?

Сіланти ефективно попереджають розвиток карієсу в дитячому віці. Поки дитина навчиться необхідним гігієнічним навичкам і правильно засвоїть їх, каріозний процес може досить сильно вразити тканини зуба. Тому, якщо жувальна поверхня зуба повністю прорізалася і над нею можна виконувати стоматологічні маніпуляції, то можна наносити і сіланти. 

Сіланти можуть застосовуватися і у дорослих.У будь-якому випадку, доцільність виконання цієї процедури повинен вирішити стоматолог.

 

Який термін служби зубних сілантів?

В середньому, правильно встановлені сіланти тримаються протягом трьох-п'яти років. Протягом цього терміну вони гарантують захист зуба і запобігають розвитку карієсу. Трапляється, що сіланти випадають з зуба або пошкоджуються. В такому випадку необхідно негайно повідомити свого стоматолога - нанесення сілантів можна повторити.

 

 
Стоматологія "7 зірок". Черкаси © 2018