Засоби стоматологічної профілактики

Профілактика стоматологічних захворювань - це попередження виникнення і розвитку захворювань порожнини рота. Профілактика призводить до зниження інтенсивності карієсу зубів і хвороб пародонту, зменшення випадків втрати зубів у молодому віці.      

Профілактичні стоматологічні засоби

Їх кілька груп:
- засоби гігієни порожнини рота (зубні пасти),
-
 профілактичні засоби для полоскань (зубні еліксири, розчини фторидів),
- засоби для аплікацій (гелі, фторлак),
- засоби для втирання в тканини зуба (фториди, пасти, гелі),
- засоби для прийому всередину (вітаміни і мікроелементи, таблетки натрію фториду).
- засоби для герметизації фісур (сіланти, герметики).

Сіланти

Сіланти (герметики) - це синтетичні речовини на основі акрилатів, що застосовуються для профілактики карієсу зубів. Принцип їх дії дуже простий - вони герметично закупорюють фісури (поглиблення) в жувальних зубах. В результаті цієї дії проникнення мікрофлори, утворення м'якого зубного нальоту і розвиток карієсу стає неможливим.

Цей метод дуже ефективний, але трудомісткий. Застосування герметиків - єдиний надійний метод профілактики карієсу фісур зубів.

Які бувають герметики?

У сучасній стоматології застосовуються герметики світлового і хімічного затвердіння. Герметики світлового затвердіння тверднуть в результаті впливу світла певного спектру, герметики хімічного затвердіння - в результаті хімічної реакції.


Для поліпшення фіксації герметиків у фісурах виробляють протруювання поверхні зуба спеціальним складом, що містить кислоту. Надійна фіксація герметиків у фісурах зуба забезпечує високу ефективність цього профілактичного засобу.

Профілактичні гелі
Гелі - засоби профілактики та лікування основних стоматологічних захворювань. Особливі властивості гелю - одночасно твердого тіла і рідини, роблять його засобом нового покоління в стоматології. Як тверде тіло, гель має здатність затримуватися на зубах, забезпечуючи обробку зубів лікарською речовиною. Як рідина, гель ефективний при аплікаційній дії і електрофорезі.


Гелі застосовуються для аплікацій, електрофорезу, чищення зубів. Особливо ефективний гель при його застосуванні для ремінералізації зубів при різних захворюваннях зубної емалі. Це досягається швидким надходження лікувальних речовин з гелю в емаль зуба.

Зубні нитки (флоси)

Це спеціальні нитки з синтетичних волокон для очищення контактних поверхонь зубів і міжзубних проміжків. Застосування ниток дозволяє запобігти розвитку карієсу контактних поверхонь зубів і запалення ясен. Щоб збільшити ефективність застосування нитки ароматизують і просочують фторидами.

 

Зубочистки

Використовуються для очищення міжзубних проміжків і бічних поверхонь зубів. Зубочистки виготовляються з дерева або пластмаси і являють собою кілочки різної величини і форми. За формою робочої частини вони бувають плоскими, трикутними, овальними. Це профілактичний засіб особливо ефективний при широких міжзубних проміжках, наявних зубо-ясенних кишенях, після пародонтологічних операцій.

 

Зубні пасти

Зубна паста - спеціальна лікарська форма, призначена для гігієни порожнини рота, профілактики та лікування захворювань. За допомогою зубної пасти забезпечується ефективне очищення порожнини рота і лікувально-профілактичний вплив. Для цього до складу зубної пасти вводяться абразивні, антимікробні, бактеріостатичні, стимулюючі і поверхнево-активні речовини. Основні властивості зубної пасти - очищуючі, антимікробні, органолептичні та споживчі.
Очищуюча дія зубних паст необхідно для усунення з порожнини рота харчових залишків, мікробів і зубного нальоту. З цією метою до складу зубної пасти включають крейду, дикальцію фосфат, натрію метафосфат, гідроокис алюмінію, двоокис кремнію та ін.
Антимікробні і бактерицидні речовини включають до складу зубних паст як для впливу на мікрофлору порожнини рота, так і для збереження властивостей зубних паст. Для зниження кариєсогенної дії мікрофлори порожнини рота до складу ряду зубних паст включають антисептики, такі як хлоргексидин. В даний час з'явилися і активно розробляються пасти, до складу яких входять ферменти, які впливають на обмін речовин в порожнині рота, що розчиняють м'який зубний наліт і харчові залишки. Ще одним ефективним засобом є гелеві зубні пасти.
Для поліпшення органолептичних і споживчих властивостей в зубних пастах використовують речовини, що підвищують пластичність, ароматизатори, харчові барвники.

Для лікування стоматитів, запалення ясен, захворювань пародонту, використовуються зубні пасти, що містять рослинні добавки, біологічно активні речовини, вітаміни, регулятори обміну речовин.

Зубні пасти - ефективний і економічний засіб профілактики захворювань зубів і порожнини рота. Їх використання не вимагає залучення медичного персоналу і має регулярний характер. Гігієнічні та лікувально-профілактичні зубні пасти -  засіб догляду за порожниною рота, тому важливу роль відіграють споживчі властивості цього товару - колір, смак, зовнішній вигляд.

Стоматологія "7 зірок". Черкаси © 2018