Корінь зуба - складний об'єкт для лікування. По-перше, він недоступний візуальному контролю, тобто в нього не можна заглянути, щоб ретельно обстежити. По-друге, канали кореня зуба дуже варіабельні за своєю будовою - вони можуть відхилятися, утворювати кишені або розгалуджуватися.
З цим пов'язані труднощі з їх обробкою і пломбуванням.
Навіщо лікувати канал зуба?
Основною метою лікування каналу є відновлення функції кореня, характерної для здорового зуба. Якщо корінь зуба в порядку, то можна проводити відновлення і самого зуба. Кореневий наповнювач повинен надійно блокувати канал, не дратувати періодонт, не розчинятися і не руйнуватися, бути рентгеноконтрастним, що дозволяє визначити ефективність лікування.
Багато в чому вибір матеріалу для заповнення каналу визначається особистими навичками і перевагами стоматолога, оскільки немає наповнювача, позбавленого всіх недоліків.
Показаннями до ендодонтичного лікування (лікування каналу) є гострий і хронічний пульпіт і всі форми періодонтиту.
Протипоказання до лікування - ураження періодонта, неможливість відновлення зуба, неможливість обробки каналу, вертикальний перелом зуба.
- У лікуванні каналу виділяють 3 основних етапи:
Забезпечення доступу до каналу;
Видалення вмісту з каналу і підготовка каналу до пломбування;
Пломбування каналу інертним матеріалом, що сприяє міцній герметизації.
Всі етапи лікування каналу зуба проводять під знеболенням. Доступ до каналу забезпечується правильним препаруванням каріозної порожнини, видаленням даху пульпової камери і створенням вільного доступу в канали для ендодонтичних інструментів.
Потім з каналу видаляють вміст - пульпу, продукти розпаду, мікроорганізми, вражений дентин, визначають робочу довжину каналу і готують його до пломбування.
Точне визначення довжини каналу зуба дуже важливо, так як це дозволяє уникнути можливих ускладнень. Робочу довжину каналу визначають за допомогою рентгену або спеціального приладу - апекслокатора.