Карієс зубів

До хвороб зубів відносять карієс і його ускладнення: пульпіт, періодонтит. Крім того, зустрічаються прояви різних форм недостатності емалі та дентину (гіпоплазія, клиновидний дефект, стирання зубів), які мають відмінну від карієсу етіологію і клінічну картину.

Що таке «карієс»?
Термін «карієс» в точному перекладі означає гниття, зовнішній прояв якого полягає в руйнуванні емалі та дентину зуба.

Карієс розглядається як прояв загального захворювання організму з ураженням тканин зуба, тому правильніше називати карієс «каріозною хворобою».

Чому виникає карієс?
В даний час існує більше 400 теорій виникнення карієсу зубів. Одна з останніх концепцій зводиться до того, що в результаті недотримання гігієни порожнини рота (недостатньо регулярний і правильний догляд, чистка зубів) - на емалі з'являється м'який наліт, в тих місцях, звідки він не знімається при жуванні (бічні поверхні зубів, поглиблення жувальних поверхонь ). Цей наліт міцно зв'язується з поверхнею зуба і служить місцем нагромадження різноманітних бактерій і грибів. Бактерії продукують молочну кислоту, яка може викликати демінералізацію емалі, що дає початок каріозному процесу. Помітне місце в структурі нальоту відводиться декстрану - полісахариду, що продукується бактеріями зубного нальоту. Декстран утворюється стрептококами з сахарози. Мабуть, тому вживання великої кількості цукру сприяє виникненню карієсу.

 

Чи у всіх людей виникає карієс?
Дія каріесогенних бактерій, що знаходяться в зубній бляшці, не у кожної людини проявляється однаково. У більшості людей резистентність до карієсу виражена слабо, в інших вона досить висока. Стійкість зубів до карієсу пов'язана зі станом захисних систем організму, супутніми захворюваннями. Встановлено, що у осіб з ослабленим імунітетом карієс розвивається більш активно. У дітей, які страждають ексудативним діатезом, рахітом, карієс розвивається в 1.5-2 рази частіше.

Важливу роль відіграє склад і властивості слини. Встановлено, що у осіб, схильних до карієсу, слина більш в'язка і в ній змінено співвідношення вмісту мінеральних солей.

 

Клінічні прояви карієсу
Виділяють 4 форми каріозної хвороби, кожна з яких по суті відображає ступінь ураження твердих тканин зуба: каріозна пляма, поверхневий карієс, середній і глибокий.


Про що необхідно знати?
Поширеність карієсу у населення досягає 95%;
Руйнування зубів призводить до порушення травлення і є фактором ризику розвитку захворювань шлунково-кишкового тракту;
Хронічні запальні процеси у верхівок коренів зубів є джерелами інфікування та алергізації.

Стоматологія "7 зірок". Черкаси © 2018